Zły nastrój – co naprawdę na niego wpływa?

Zły nastrój - co naprawdę na niego wpływa?

Każdy z nas doświadcza czasami złego nastroju. Często czujemy wtedy, że nie mamy na nic ochoty, jesteśmy napięci i zdenerwowani, a czynności, które do tej pory sprawiały nam radość stają się uciążliwym obowiązkiem. Nierzadko towarzyszy nam wtedy złość na coś, co się zdarzyło lub na kogoś, kto przekroczył nasze granice. Z trudnością wstajemy z łóżka czy wykonujemy poranne czynności związane z higieną osobistą, a negatywne myśli piętrzą nam się w głowie i powodują, że nie potrafimy przypomnieć sobie ani jednej pozytywnej rzeczy.


Spis treści:

Zły nastrój może pojawić się w odpowiedzi na nieprzyjemne czy wręcz nawet traumatyczne wydarzenia, które nam się przytrafiły, jak również w sytuacjach, gdy obiektywnie wszystko jest w porządku i nic złego się nie stało. A jednak czujemy smutek, niepokój i złość, a łzy cisną nam się do oczu.

Jakie są prawdziwe przyczyny złego nastroju?

Przyczyny złego nastroju mogą być różnorodne. Często związane są z negatywnym postrzeganiem siebie, świata i innych ludzi. Kiedy czujemy się gorsi i mało wartościowi trudno nam zauważać i cieszyć się z własnych drobnych sukcesów. Wydaje nam się wtedy, że nic nam się w życiu nie udaje i że nie jesteśmy w stanie zrobić niczego dobrze. Neutralne słowa innych osób nierzadko interpretujemy jako atak, nawet jeśli ktoś wcale nie chciał sprawić nam przykrości ani nas krytykować.

Odbieramy je bardzo mocno do siebie i przeżywamy. Zachowujemy się, jakbyśmy mieli klapki na oczach- jesteśmy bardzo wyczuleni na krytykę ze strony innych i nie umiemy przyjmować komplementów i pochwał. Niskie poczucie własnej wartości to problem, z którym boryka się bardzo dużo osób i często prowadzi do złego nastroju, a nawet depresji.

Nieporozumienia i konflikty interpersonalne z innymi ludźmi

Kolejną przyczyną złego nastroju mogą być nieporozumienia i napięcia w relacjach interpersonalnych. Nierzadko popadamy w konflikty z innymi ludźmi, zarówno w życiu osobistym jak i w obszarze zawodowym. Czasem ktoś na nas nakrzyczy lub odmówi pomocy w realizacji naszych celów. Problemy w pracy również zdarzają się niemal każdemu.

Obniżenie nastroju a utrata czegoś dla nas bardzo ważnego 

Obniżony nastrój występuje również przez jakiś czas po utracie ważnej dla nas rzeczy lub osoby. Przykładem tutaj może być utrata możliwości osiągnięcia wyznaczonego sobie celu, utrata pracy, wymarzonego stanowiska, pozycji społecznej jak również rozwód czy śmierć członka rodziny. Są to najbardziej stresogenne sytuacje, z jakimi możemy się spotkać. Odejście współmałżonka często wiąże się z poczuciem odrzucenia, z samotnością, poczuciem winy lub wstydu. Z kolei śmierć bliskiej osoby wywołuje w nas poczucie nieodwracalnej straty kogoś bardzo ważnego, z czym wcześniej czy później musimy się pogodzić, ale na to potrzebujemy dużo czasu.

Problemy finansowe i ciągły stres, który wpływa na nasz nastrój

Zły nastrój może mieć również związek z problemami finansowymi. Kiedy mamy dużo wydatków, z których nie możemy zrezygnować, a brakuje nam funduszy, nasza frustracja nasila się. Próbujemy różnych możliwości, aby poradzić sobie z tym problemem, np. zaciągamy kredyty. Kiedy jednak długi narastają i piętrzą się może to prowadzić nawet do depresji.

Przyczyn złego nastroju jest dużo i nie sposób wymienić tutaj wszystkie z nich.

Każdy z nas miewa czasem gorsze dni, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy umieli poradzić sobie w tej sytuacji. Warto zadbać wtedy o relaks i odpoczynek. Niektórzy relaksują się przy ulubionej muzyce, pod prysznicem czy z książką w ręku. Inni za to wolą spotkać się z przyjaciółmi i porozmawiać o swoich zmartwieniach. Tak naprawdę każdy sposób jest dobry, jeśli pomaga. Warto też wyjść z domu i zadbać o jakąś aktywność. Kolejnym sposobem na poradzenie sobie w sytuacji złego nastroju może być sięgnięcie po leki wyciszające i uspokajające.

Kiedy zły nastrój trwa długo, dłużej niż 2 tygodnie, warto skorzystać z pomocy psychologa lub umówić się na wizytę do lekarza. Na jaki sposób byśmy się nie zdecydowali trzeba pamiętać, że nie wolno lekceważyć wpływu naszego nastroju na codzienne życie i kiedy tylko będzie taka możliwość – trzeba o niego zadbać.

Źródła:
  1. Wojciszke, Bogdan. “Skale regulacji nastroju.” Psychologia różnic indywidualnych (2003): 163-179.
  2. Gawron, Dagmara. “Wpływ zabiegów upiększających na ocenę własnego wyglądu i nastrój u kobiet w wieku średnim.” (2013).