Ciągłe zmęczenie i senność – jak leczyć zespół przewlekłego zmęczenia

ciągłe zmęczenie i senność

Przy dzisiejszym trybie życia, kiedy to dużo czasu poświęcamy pracy i innym obowiązkom, nie trudno uniknąć zmęczenia. Jednakże, istnieje duża różnica, pomiędzy zwykłym zmęczeniem, po wysiłku, pracy, a zmęczeniem, którego w żaden sposób nie możemy się pozbyć lub występuje ono bez żadnego konkretnego powodu. Stan, w którym to odczuwana jest ciągła senność i zmęczenie, nazywany jest chronicznym zmęczeniem. Dodatkowe objawy, które są widoczne, gdy chory posiada zespół przewlekłego zmęczenia, mogą być dość problematyczne- utrudniają normalne funkcjonowanie, chory jest ciągle w złym nastroju, aktywności, które wcześniej wykonywał normalnie, są przez niego zaniedbywane albo po prostu unika on ich wykonywania.


Spis treści:

Chroniczne zmęczenie – charakterystyka schorzenia

Ciągłe zmęczenie i osłabienie, nie powinno być w żadnym wypadku lekceważone, ponieważ może być one spowodowane występowaniem wielu chorób. Choroby związane z tarczycą, zarówno niedoczynność jak i nadczynność. Mimo iż, obie z tych chorób są dość różne, ciągłe uczucie zmęczenia, występuje w obu przypadkach. Kolejną z chorób, która wiąże się z takim objawem, to wyżej wspomniany zespół chronicznego zmęczenia (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 G93.3). Najczęściej pojawia się on u osób młodych, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Właśnie wtedy występuje często brak czasu na relaks i odpowiedni odpoczynek. Często objawia się też dolegliwościami układu pokarmowe, bólami głowy czy stawów. W takim przypadku, należy zadbać o ruch fizyczny oraz spokój i wyciszenie.

Zmęczenie to także część symptomów chorób wątroby czy niedociśnienia. Dlatego gdy objawy dają się nam przez bardzo długi czas “we znaki”, najlepiej jest to sprawdzić u lekarza. Natomiast ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn, wywołane może być przez niski poziom testosteronu czy anemię. Szczególnie powyżej 40 roku życia. Wiele osób uważa, iż anemia dotyczy tylko kobiet, bo to one głównie spożywają mniej pożywienia, także mięsa, lecz to mężczyźni, coraz częściej dotykani są anemią i niedoborami żelaza. Przyczyn, należy też szukać, również pośród alergii – niezdiagnozowana lub nieleczona, prowadzi do wyczerpania organizmu, stąd też objaw senności, zmęczenia i ogólnego osłabienia.

Zespół przewlekłego zmęczenia a odpowiednie odżywianie

Nasuwa się więc pytanie, co należy zrobić kiedy mamy ciągłe zmęczenie – jakie witaminy trzeba przyjmować, aby zwalczyć taki stan organizmu i poprawić swoje ogólne samopoczucie. Najbardziej pomocne, wydaje się być żelazo. Jego niedobory prowadzą do osłabienia, spadku wydajności, apatii. Oraz w dużym mierze problemów z pamięcią i koncentracją, a także w skrajnych przypadkach do anemii. W skrajnych przypadkach, zaleca się jego suplementację, jednak zazwyczaj najprościej jest uzupełnić żelazo poprzez jedzenie.

Co na zmęczenie warto spożywać regularnie?

  • mięso,
  • orzechy,
  • zielone warzywa,
  • suszone owoce,
  • ale także płatki owsiane,
  • czy buraki.

Istotne jest też, uzupełnienie niedoborów magnezu, zwłaszcza dla osób, które na co dzień spożywają duże ilości kawy. Wystarczy jedzenie czekolady, szpinaku czy po prostu tabletki. Jeżeli chodzi o witaminy, warto uzupełnić te z grupy B (B6, B12), które zawierają się w roślinach strączkowych, nabiale czy produktach pełnoziarnistych. Witamina C, to także kolejna istotna witamina, która wspomaga odporność i pomaga żelazu wchłaniać się efektywniej.

Suplementy i tabletki na zmęczenie i senność

Przechodzenie menopauzy, nie jest jednakowe u każdej z kobiet. Często to, co pomaga jednej kobiecie, nie będzie działać na inną. Jednak warto sięgnąć po produkty, które mają skład i działanie najbardziej przystępne dla każdej z pań. Działanie głównie opiera się, na uzupełnieniu estrogenów, których ilość w okresie menopauzy – zmniejsza się.

    1. Tabletki pomagające w stanie ciągłego zmęczenia NeuromoodKapsułki Neuromood – to poprawia nastrój, usuwa jego wahania, polepsza samopoczucie, jest bardzo skuteczny, zawiera naturalny skład i przede wszystkim nie jest suplementem. Dodatkowo jest bezpieczny, a w swoim składzie zawiera witaminy. Można go kupić bez recepty, także online. Jego cena jest dość konkurencyjna i wypada dość dobrze na tle innych tego typu leków, także tych których działanie jest dużo mniej skuteczne. Dodaje energii, ułatwia zasypianie, przywraca witalność. Jest lekiem, który pomoże nawet w przypadków stanów depresyjnych czy uczucia przygnębiania, utrzymującego się przez długi czas.
      Dostępne na https://neuromood.pl/
    2. Soyfem Forte łagodzący objawy zmęczeniaSoyfem Forte – łagodzi występujące w okresie przekwitania, objawy takie jak: uderzenia gorąca, zaburzenia snu, napięcie nerwowe czy niepokój. Posiada bardzo dobry skład, dwukrotnie silniejszy niż przy zwykłych tabletkach z tej serii- Soyfem. W zależności od stopnia nasilenia objawów 2-4 tabletki na dobę. Minusem jest także zawieranie w składzie soi, która bywa silnym alergenem, a także dosyć znaczące efekty uzależniające po używaniu dłuższym niż miesiąc.
    3. Tabletki RemifeminRemifemin – usuwa niepokój, problem z nadmiernym poceniem się, zakłóceniami snu czy uczuciem napięcia nerwowego. Powinno się przyjmować dwie tabletki w ciągu doby. Plusem produktu jest naturalny skład. Dodatkowo lek ułatwia zasypianie, nie zawiera soi i substancji podobnych. Jednakże stosowanie go powyżej 6 miesięcy może przynieść poważne skutki uboczne i należy zasięgnąć porady lekarza. Dodatkowo należy wyszczególnić fakt, że bardzo uzależnia.
    4. Lek roślinny KlimadynonKlimadynon – rekomendowany dla kobiet w okresie menopauzy, usuwa problemy związane z uderzeniami gorąca i zbyt obfitym poceniem się. Dawkowanie to 2 tabletki na dobę. Minusem jest jego skład, który nie posiada standaryzacji wyciągu, ponadto dłuższe stosowanie może przynieść skutki uboczne, z racji negatywnego wpływu na wątrobę.
    5. Ligunin termostopLigunin termostop – łagodzi przechodzenie przez kobiety menopauzy, dostarcza fitoestrogenów w diecie. Jest to suplement diety, więc jego wpływ może być znikomy w porównaniu z lekiem na tę przypadłość. Należy przyjmować 2 kapsułki dziennie, tuż po posiłku. Plusem jest jego naturalny i standaryzowany skład, będzie alternatywą dla pań, które uczulone są na soję lub inne składniki używane zazwyczaj w lekach.

    Przy wyborze tabletek, trzeba zwrócić uwagę na skład

    Nie każdej kobiecie, odpowiada skład, w którym to obecna jest soja (kwestia uczuleń). Jednak większość skutecznych leków, opiera się właśnie na tym. Ponadto niektóre z leków, możliwe są do wykupienia tylko na receptę, a suplementy, do których recepty nie potrzebujemy, niestety tak skuteczne nie są. Jednym słowem nie zaszkodzą, jednak dla lepszego działania, warto je wesprzeć lekiem. Działanie każdego z leków jest właściwie takie samo – niweluje te same objawy. Jednym z leku, który dobrze działa na samopoczucie, uspokaja i niweluje oznaki zmęczenia, są tabletki na zmęczenie i senność – Neuromood. W swoim składzie posiada właśnie zbiór witamin, które zalecane są przy ciągłym zmęczeniu (kwasy omega 3, witaminy z grupy B).

    Przewlekłe zmęczenie – leczenie naturalne i leki 

    W przypadku, kiedy naturalne sposoby zawodzą i dalej nie jesteśmy w stanie pozbyć się uczucia zmęczenia, zostają środki farmakologiczne. Często jest to jedyny ratunek po chorobie lub przesileniu wiosennym. Czasem zdrowa dieta, wymaga czasu oraz komponowania posiłków z racji naszych niedoborów, co jest czasochłonne oraz dość absorbujące. Suplementy na zmęczenie, są jednym z rozwiązań, kiedy to w natłoku obowiązków, potrzebujemy wsparcia, aby na nowo poczuć energię. Żeń-szeń, kwas foliowy czy imbir, to tylko niektóre ze składników, które powinien zawierać w sobie dobry produkt. Szczególnie ten pomagający na syndrom chronicznego zmęczenia.

    Zmęczenie organizmu zarówno zmęczenie psychiczne jak i fizyczne, powinno mięć znaną przyczynę. Ważne jest codzienne dbanie o siebie i swój organizm, odpowiednie odżywianie, zażywanie ruchu, przyjmowanie odpowiednich witamin, uzupełnianie niedoborów. Jeżeli natomiast, żadne z leków oraz zmiana trybu życia lub żywienia nie pomagają, warto udać się do specjalisty, gdyż możemy mieć do czynienia z chorobą, której objawami jest apatia i zmęczenie lub zespołem przewlekłego zmęczenia.

    Jak pokonać zmęczenie poprzez zdrowe nawyki?

    Oprócz odpowiedniej diety, złożonej ze składników odżywczych i witamin, ważny jest ruch. Szczególnie ten na świeżym powietrzu, warto postawić na odpowiednie nawodnienie organizmu. Zdrowy tryb życia, bez wątpienia, w połączeniu z wysiłkiem fizycznym i odpoczynkiem, wyeliminowana zostanie nadmierna senność i zmęczenie czy przewlekłe zmęczenie.

    Zdarza się, że uczucie zmęczenia i trudności z zasypianiem, u kobiet są związane z menopauzą. Dodatkowo tryb życia oraz nadmiar obowiązków, mogą takie objawy potęgować i utrudniać codziennie funkcjonowanie. Istotne jest, odrzucenie nadmiaru obowiązków, relaks. Czasami jednak, kiedy nic już nie pomaga, warto sięgnąć po tabletki lub suplementy diety, które ułatwią przechodzenie menopauzy i wyeliminują dokuczliwe objawy.

    Podsumowując – ciągłe zmęczenie i senność nie mogą być lekceważone!

    Oprócz zbilansowanej diety i ruchu w każdym wieku, warto zadbać o relaks i wyciszenie. Nie unikać odpoczynku czy wakacji, gdyż często to natłok obowiązków powoduje rozdrażnienie. Dodatkowo problemy z koncentracją, pamięcią, uczucie ciągłego zmęczenia czy senności. Jednak kiedy stosowane metody nie pomagają, można zastosować leczenie farmakologiczne lub suplementy, aby w skuteczny sposób poprawić jakość życia.

    Źródła:
    1. Kulik, Agnieszka. “Asertywność, wsparcie społeczne a przewlekłe zmęczenie u nastolatków.” Przegląd Psychologiczny 55.1 (2012): 79-95.
    2. Tokarczyk, Ewa. “Syndrom chronicznego zmęczenia a kierowanie pojazdem.” Logistyka 3 (2011): 2829-2835.