Złe samopoczucie i jego faktyczne przyczyny

Złe samopoczucie i jego faktyczne przyczyny

Złe samopoczucie wpływa negatywnie na wszystkie aspekty życia codziennego. Pogarsza się zarówno zdrowie psychiczne jak i fizyczne, przez co dana osoba stopniowo traci chęć do pracy, samorealizacji bądź aktywności fizycznych. Skutki złego samopoczucia obejmują niewielkie zmiany w nastroju, ale niekiedy mogą być bardzo poważne. Począwszy od wahań nastroju, spadku formy, pogorszenia humoru, a skończywszy nawet na depresji czy braku chęci do życia.


Spis treści:

Przyczyny złego samopoczucia mogą mieć wszelakie źródła – od rodziny po obowiązki.

Wśród nich można wymienić: utratę bliskiej osoby, stratę pracy, nieprzyjazne nastawienie ludzi w miejscu pracy bądź najbliższym otoczeniu, przesilenie jesienne lub wiosenne, problemy finansowe, problemy ze zdrowiem własnym lub bliskiego członka rodziny, problemy szkolne lub w pracy, konflikty społeczne, poczucie zagrożenia bezpieczeństwa, a także nadmiar sytuacji stresowych bądź obowiązków.

Przyczyną pogorszenia nastroju mogą być liczne choroby wywołujące między innymi dolegliwości bólowe i osłabienie. Zażywanie niektórych leków i środków farmaceutycznych może wpłynąć na samopoczucie, dlatego przed użyciem warto zapoznać się z dołączoną ulotką lub skonsultować z lekarzem. Złe samopoczucie może również być wywołane złą dietą i brakiem aktywności fizycznej. Słońce jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na jakość życia danej osoby.

Warto pamiętać, że każdy problem da się rozwiązać!

Jeśli przyczyną złego samopoczucia są gorsze oceny, może warto podjąć korepetycje. Problemy w pracy można rozwiązać zmieniając ją lub próbując porozumieć się ze współpracownikami. Samotność można zlikwidować decydując się na uczęszczanie do klubu sportowego lub zapisanie się do wszelkich kółek zrzeszających ludzi. W przypadku bardzo poważnego pogorszenia samopoczucia skutkującego nawet depresją konieczna jest wizyta u specjalisty – psychiatry bądź psychologa, a także decyzja o podjęciu leczenia farmaceutycznego.

Skuteczne sposoby na złe samopoczucie psychiczne

Aby uniknąć złego samopoczucia lub likwidować jego objawy, można – po konsultacji z lekarzem – wzbogacić codzienną dietę specjalnymi suplementami i farmaceutykami. Odpowiednio dobrane składniki pomogą zachować dobry nastrój i chęci do działania. Do innych skutecznych sposobów należą:

  • Wprowadzenie urozmaiconej diety bogatej w owoce i warzywa, a także picie odpowiedniej ilości wody
  • Wysypianie się
  • Uprawianie regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu
  • Korzystanie z wyciszających form aktywności, takich jak joga czy medytacja
  • Działalność społeczna w wolontariacie (co pozwala poczuć się potrzebną jednostką)
  • Zakup bądź adopcja zwierzęcia domowego
  • Częste spotkania z bliskimi lub rodziną
  • Odnalezienie hobby i poświęcenie mu wolnego czasu

Suplementy można oczywiście zażywać nie koniecznie cierpiąc na depresję.

W ten sposób można uzupełnić niedobory i braki witamin oraz innych składników odżywczych, a także profilaktycznie wspomóc stymulację układu nerwowego oraz zwiększyć odporność. Na koniec warto wspomnieć, że obojętnie od przyczyny złego samopoczucia, zawsze warto zastosować leczenie prewencyjne lub profilaktykę, które pomogą oddalić potencjalne zagrożenia płynące z ewentualnego pojawienia się tego nieprzyjemnego stanu.

Źródła:
  1. Partyka, Monika, Bożena Zabiegała, and Jacek Namieśnik. “Powietrze wewnętrzne-wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie.” Chemia i Inżynieria Ekologiczna 10.10 (2003): 1101-1124.
  2. Doliński, Dariusz. Techniki wpływu społecznego. Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2005.