Jak się uspokoić i poprawić nastrój w chandrze?

Jak się uspokoić i poprawić nastrój w chandrze?

Każdy z nas czuje się czasami podle. Bywają takie dni, że smutne wspomnienia przychodzą nam do głowy, a łzy cisną się do oczu. Czujemy żal, złość, niepokój, poczucie bezradności i beznadziejności. Bywa też tak, że nie mamy nawet ochoty ani siły wstać z łóżka, a co dopiero iść do pracy. Nic nas nie cieszy, a wszystko jawi nam się w czarnych barwach. Gdy taki zły nastrój trwa w sposób ciągły i nieprzerwany dłużej niż dwa tygodnie, mamy do czynienia z depresją.


Spis treści:

Sposób w jaki się uspokoić w czasie depresji

Pierwsza myśl jaka się wtedy pojawia to, że należałoby wtedy udać się do psychologa. Rozmowa z psychologiem pozwala na wyrzucenie z siebie tego, co nas martwi i gnębi, a dzięki obiektywnemu podejściu osoby z zewnątrz, nie związanej z problemem, pozwala na spojrzenie na sprawę z innej perspektywy oraz na wygenerowanie możliwych i alternatywnych rozwiązań. W przypadku utrzymującego się dłużej przygnębienia może zaistnieć potrzeba wizyty u lekarza, który po zdiagnozowaniu zaproponuje odpowiednie leki antydepresyjne.

Zanim jednak do tego dojdzie, dobrze jest wiedzieć jak poprawić nastrój w depresji, która niekoniecznie musi nią być, bez pomocy specjalisty. Gdyż wbrew ogólnie przyjętym pozorom – wizyta u profesjonalnego psychologa wcale nie jest od razu koniecznością, a wręcz zdarzają się przypadki, że właśnie taka kontrola specjalisty może na nas wpłynąć dużo gorzej niż było przed nią. Warto uświadomić sobie, co może poprawić nastrój i w chwilach kryzysu emocjonalnego skorzystać z wielu alternatyw polepszających samopoczucie.

Jak poprawić sobie nastrój samemu przez proste czynności?

W depresji bardzo ważne jest to, aby wyjść z zacisza swojego domu i nie odcinać się od ludzi. Aktywność fizyczna zwiększa poziom endorfin we krwi, czyli hormonów szczęścia, dzięki czemu mamy szansę poczuć się lepiej. Co więcej, ruch pozwala na rozładowanie nagromadzonych w nas emocji, co ma znaczenie terapeutyczne. Warto więc wyjść na spacer z psem, popływać czy pobiegać.

Spotkaj się z bliskimi

Ważne jest to, aby nie zapominać o swoich bliskich i przyjaciołach. Kontakt z życzliwymi ludźmi również sprzyja polepszeniu samopoczucia. Wyżalenie się zaufanym osobom pozwala na wentylacje emocji i uzyskanie od nich wsparcia, które może mieć charakter rzeczowy, np. pomoc w realizacji celu lub emocjonalny, polegający na stworzeniu przestrzeni do wylewania uczuć. Dobrze jest też połączyć ruch i aktywność fizyczną ze spotkaniem z bliskimi wychodząc razem np. na spacer lub basen.

Zadbaj o dietę

Gdy zły nastrój utrzymuje się dłużej nie zapominaj o odpowiedniej diecie. Powinna być ona urozmaicona i bogata w różnego rodzaju witaminy i minerały. Jest to bardzo ważne, aby dostarczyć potrzebnych organizmowi składników.

Pobaw się z psem lub kotem

Zwierzęta w domu są bardzo cenne w momencie obniżonego nastroju. Zabawa z nimi może być przyjemna, dostarczać pozytywnych wrażeń i jednocześnie poprawiać humor. Istnieją różne rodzaje terapii z udziałem zwierząt, które stosowane są niemal na całym świecie, np. dogoterapia, czyli terapia z udziałem psów, felinoterapia- z udziałem kotów, delfinoterapia- z udziałem delfinów czy hipoterapia- z udziałem koni.

Staraj się myśleć pozytywnie

Gdy czujemy się źle niemal zawsze przychodzą nam do głowy czarne myśli. Widzimy wszystko w negatywnych barwach, piszemy najgorsze scenariusze. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak neutralne komentarze innych osób interpretujemy niekorzystnie dla siebie, krytykując i obwiniając się lub przypisując innym złe zamiary. Warto nie dać się lawinie złych myśli, powiedzieć im stop i przeformułować je w konstruktywne stwierdzenia.

Co w sytuacji, gdy jesteśmy mocno zdenerwowani? Jak się wtedy uspokoić?

Gdy jesteśmy bardzo zdenerwowani dobrze jest wiedzieć jak się uspokoić. Można skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Posłuchaj ulubionej, spokojnej muzyki, może to być muzyka relaksacyjna
  • Policz od 100 do 0
  • Wyjdź na zewnątrz i wykrzycz się lub wypłacz
  • Jeśli masz możliwość rozładuj swoją złość poprzez darcie przygotowanych wcześniej papierów lub gazet albo bicie pięściami w poduszkę. To naprawdę pomaga.

Podsumowując – pamiętaj, że masz ogromny wpływ na swój nastrój!

Sposobów na poprawę nastroju jest zdecydowanie więcej. Dobrze jest wiedzieć co nam pomaga i stosować to w chwilach smutku i przygnębienia. I dopiero jeżeli po wszelakich próbach nic nam nie pomoże, wtedy warto rozważyć udanie się do specjalisty lub sięgnięcie po odpowiednie medykamenty.

Źródła:
  1. Suwalska, Aleksandra, Maria Abramowicz, and Janusz Rybakowski. “Długoterminowa ocena nastroju w chorobie afektywnej dwubiegunowej.” Psychiatr. Pol 46.5 (2012): 771-780.
  2. Haeitzman, Janusz. “Zaburzenia snu-przyczyna czy skutek depresji?.” Psychiatria Polska 43.5 (2009).