cena/jakość: 5/5

Kup tutaj!
Porównaj preparaty »

Jak poprawić sobie humor na dłużej?

Jak poprawić sobie humor na dłużej?

Każdy człowiek czasami ma gorsze dni. Doświadcza wtedy smutku, żalu, złości, niechęci, poczucia bezradności, beznadziejności lub niepokoju. Może to być związane z określonymi zdarzeniami, jakie nas spotkały, np. konflikt ze współmałżonkiem lub szefem, brak możliwości realizacji własnych celów i marzeń, utrata czegoś ważnego, rozwód czy nawet śmierć kogoś bliskiego. Może również wynikać ze zmęczenia, przemęczenia jak również z gospodarki hormonalnej organizmu. Pocieszające jest jednak to, że nie musimy pozostawać w złym humorze do końca dnia lub tygodnia. Mamy wpływ na to, jak się czujemy. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak poprawić sobie samopoczucie. Wiedza o tym, co poprawia humor z pewnością przyda Ci się, gdy dopadnie Cię chandra.


Spis treści:

Sposób w jaki poprawić sobie humor na długo

Istnieje wiele sposobów na poprawę nastroju. Jednym z nich jest rozładowanie nagrodzonych emocji, takich jak złość, wstyd, żal, smutek, rozczarowanie itp. poprzez aktywność fizyczną. Można wybrać się na długi spacer z psem, pobiegać wokół domu lub bloku, popływać w basenie lub iść do klubu fitness czy na siłownię. Oczywiście nie jest to skończona lista odpowiedzi na pytanie jak poprawić sobie humor.

Jak poprawić humor przez oderwane od rzeczywistości?

Możliwości jest znacznie więcej. Jeśli lubisz gotować, możesz przyrządzić sobie coś pysznego do jedzenia lub kupić coś słodkiego, np. kawałek ciasta lub czekoladę. Innym sposobem na poprawę samopoczucia może okazać się przeczytanie swojej ulubionej książki. Jeśli jesteś ekstrawertykiem i lubisz spotykać się z ludźmi możesz zaprosić do siebie przyjaciół np. na gry. Dzięki temu będziesz mieć okazję do opowiedzenia im o swoich zmartwieniach. To naprawdę pomaga, gdyż znacznie obniża się napięcie emocjonalne. Kolejnym pomysłem na to, jak poprawić humor może być ciepła kąpiel lub prysznic. Dzięki niemu możemy poczuć się odprężeni i zrelaksowani.

Jak poprawić samopoczucie przez przyjemne czynności?

Możemy również zająć się czymś, co zwykle sprawia nam przyjemność. Może to być cokolwiek, np. gry komputerowe, szukanie śmiesznych zdjęć czy ciekawych informacji w sieci, wizyta u fryzjera, kosmetyczki lub pójście na zakupy. Propozycje, które odpowiedzą na pytanie jak poprawić sobie samopoczucie można tutaj mnożyć, ponieważ każdy z nas posiada swoje ulubione czynności, które dostarczają mu radości i przyjemności. W chwilach napięcia i zdenerwowania można sięgnąć po kolorowanki relaksacyjne dla dorosłych. Można je kupić w sklepach w działach artykułów biurowych. Kolorowanie pomaga odprężyć się i odsunąć myśli od problemów.

Co poprawia humor, gdy pojawiają się negatywne myśli?

Warto również zauważyć, że za naszym złym samopoczuciem często stoją negatywne myśli o sobie, świecie i o innych ludziach. Należy wtedy przerwać potok nieprzyjemnych myśli i spróbować zauważyć pozytywne rzeczy, które nas otaczają. Zamartwianie się często nie prowadzi do niczego dobrego, lepiej skupić się na rozwiązaniu powstałego problemu, a jeśli przekracza on nasze możliwości, być może wystarczy poprosić kogoś o pomoc. Starajmy się więc nie nakręcać się w negatywnych myślach i nie snuć najczarniejszych scenariuszy przyszłości. Jak donosi chrześcijański portal Deon, żeby wyjść z depresji, trzeba uwolnić się i puścić kamień, który ciągnie nas na dno. Bądźmy odważni i zacznijmy działać!

Leki 

Gdy już nic nam nie pomaga, możemy sięgnąć po leki uspokajające i wyciszające. W aptekach spotkamy się zarówno z lekami ziołowymi, które można kupić bez recepty, jak również z lekami specjalistycznymi, wydawanymi po okazaniu recepty.

Podsumowanie

Podane powyżej rozwiązania nie są pełną listą możliwości, z których możemy skorzystać, aby poprawić sobie humor. Każdy z nas najlepiej zna siebie i wie, co może sprawić, że poczuje się lepiej. Warto zaufać też sobie i swojej intuicji.

Źródła:
 1. Rusek, Anna. “Wielowymiarowość humoru.” Innowacje Psychologiczne. Studenckie Czasopismo Naukowe 1 (2012).
 2. Karłyk-Ćwik, Anna. “Humor w pracy pedagoga resocjalizacyjnego.” Dyskursy Pedagogiki Specjalnej (2015): 60.

9 Odpowiedzi do Jak poprawić sobie humor na dłużej?

 1. Maratończyk pisze:

  Bieganie pomaga! zresztą, najważniejsze jest by robić, robić i nie myślec. Przez pierwszy okres trzeba się zmuszać, a potem to już można siłą rozpędu.

 2. Olek pisze:

  Ogółem to zwróciłbym uwagę, że nie warto tworzyć fundamentu szczęścia na 1 rzeczy – potem jak je utracimy, zaliczmy ogromny upadek. A jeszcze gorzej według mnie byłoby po jakiejś formę depresji właśnie uciekać w jedną uciechę.
  Życzę wszystkiego najlepszego

  • Dawid pisze:

   Masz rację, i nie masz racji według mnie.
   Trzeba mieć po prostu jakaś pasję, wielką i silną – ale pasję do robienia samemu. To akurat nigdy nam nie powinno zniknąć. Np. opieranie szczescia na partnerze to już droga do masochizmu, i tutaj tak, masz racje.

 3. Magda pisze:

  Najważniejsze jest wsparcie rodziny! Mnie zawsze moja pomagałą i wychodziłam zawsze z najgorszego bagna dzięki nim. Nie bójcie się pytać o pomoc, oni zawsze będą chętni wam pomóc

  • Hurricane pisze:

   A co jeżeli to ona jest właśnie powodem zmartwień czy stanów depresyjnych? Bardzo częsty przypadek

   • Jacek, Bydgoszcz pisze:

    Zgadzam się z Hurricanem, nie można patrzeć na świat przez pryzmat naszego życia. Każdy ma inaczej, polecam wziąć jakieś tabletki – ale nie byle jakie, niech będą do nas dostosowane albo niech beda uniwersalne (jak Neuromood), i zobaczymy czy się poprawi

 4. Makso pisze:

  Jestem za wykorzystywaniem leków. Skoro już istnieją, i są aż tak dobre – cały problem tylko polega na odpowiednim dopasowaniu. A na pewno lepiej leki niż ta okropna służba zdrowia. Możecie korzystać np. z Neuromooda, zwłaszcza, że można go zdobyć od ręki. Powinien poprawić wam humor, i mam nadzieje, że na stałe

  • Tosia pisze:

   Ale lek lekowi nie równy… antydepresanty z grupy SSRI mają bardzo dużo skutków ubocznych… Nie da się po nich spać albo wręcz przeciwnie – śpisz i jesteś nie do życia.
   Libido w ruinach, apetyt ogromny i człowiek przybiera na wadze. Dla wielu osób, a szczególnie kobiet, nie wpłynie to pozytywnie na ich stan psychiczny.
   A to tylko niektóre ze skutków ubocznych.

 5. Varka pisze:

  Tak, dlatego wspomniałem o lekach ziołowych.
  Dobre opinie zbiera Nervocol i Neuromood. Chociaż jak się człowiek bliżej przyjrzy składowi nervocolu to ma niewiele tych substancji aktywnych. W sumie, różnica w cenie wtedy nabiera sensu.

  Czy przy tych lekach będziesz miała tak samo silne skutki uboczne jak przy klasycznych antydepresantach? Na pewno nie. Oczywiście są zioła, które mają jakieś skutki uboczne, ale naprawdę niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighty ÷ = ten