Jak poprawić sobie humor na dłużej?

Jak poprawić sobie humor na dłużej?

Każdy człowiek czasami ma gorsze dni. Doświadcza wtedy smutku, żalu, złości, niechęci, poczucia bezradności, beznadziejności lub niepokoju. Może to być związane z określonymi zdarzeniami, jakie nas spotkały, np. konflikt ze współmałżonkiem lub szefem, brak możliwości realizacji własnych celów i marzeń, utrata czegoś ważnego, rozwód czy nawet śmierć kogoś bliskiego. Może również wynikać ze zmęczenia, przemęczenia jak również z gospodarki hormonalnej organizmu. Pocieszające jest jednak to, że nie musimy pozostawać w złym humorze do końca dnia lub tygodnia. Mamy wpływ na to, jak się czujemy. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak poprawić sobie samopoczucie. Wiedza o tym, co poprawia humor z pewnością przyda Ci się, gdy dopadnie Cię chandra.


Spis treści:

Sposób w jaki poprawić sobie humor na długo

Istnieje wiele sposobów na poprawę nastroju. Jednym z nich jest rozładowanie nagrodzonych emocji, takich jak złość, wstyd, żal, smutek, rozczarowanie itp. poprzez aktywność fizyczną. Można wybrać się na długi spacer z psem, pobiegać wokół domu lub bloku, popływać w basenie lub iść do klubu fitness czy na siłownię. Oczywiście nie jest to skończona lista odpowiedzi na pytanie jak poprawić sobie humor.

Jak poprawić humor przez oderwane od rzeczywistości?

Możliwości jest znacznie więcej. Jeśli lubisz gotować, możesz przyrządzić sobie coś pysznego do jedzenia lub kupić coś słodkiego, np. kawałek ciasta lub czekoladę. Innym sposobem na poprawę samopoczucia może okazać się przeczytanie swojej ulubionej książki. Jeśli jesteś ekstrawertykiem i lubisz spotykać się z ludźmi możesz zaprosić do siebie przyjaciół np. na gry. Dzięki temu będziesz mieć okazję do opowiedzenia im o swoich zmartwieniach. To naprawdę pomaga, gdyż znacznie obniża się napięcie emocjonalne. Kolejnym pomysłem na to, jak poprawić humor może być ciepła kąpiel lub prysznic. Dzięki niemu możemy poczuć się odprężeni i zrelaksowani.

Jak poprawić samopoczucie przez przyjemne czynności?

Możemy również zająć się czymś, co zwykle sprawia nam przyjemność. Może to być cokolwiek, np. gry komputerowe, szukanie śmiesznych zdjęć czy ciekawych informacji w sieci, wizyta u fryzjera, kosmetyczki lub pójście na zakupy. Propozycje, które odpowiedzą na pytanie jak poprawić sobie samopoczucie można tutaj mnożyć, ponieważ każdy z nas posiada swoje ulubione czynności, które dostarczają mu radości i przyjemności. W chwilach napięcia i zdenerwowania można sięgnąć po kolorowanki relaksacyjne dla dorosłych. Można je kupić w sklepach w działach artykułów biurowych. Kolorowanie pomaga odprężyć się i odsunąć myśli od problemów.

Co poprawia humor, gdy pojawiają się negatywne myśli?

Warto również zauważyć, że za naszym złym samopoczuciem często stoją negatywne myśli o sobie, świecie i o innych ludziach. Należy wtedy przerwać potok nieprzyjemnych myśli i spróbować zauważyć pozytywne rzeczy, które nas otaczają. Zamartwianie się często nie prowadzi do niczego dobrego, lepiej skupić się na rozwiązaniu powstałego problemu, a jeśli przekracza on nasze możliwości, być może wystarczy poprosić kogoś o pomoc. Starajmy się więc nie nakręcać się w negatywnych myślach i nie snuć najczarniejszych scenariuszy przyszłości. Jak donosi chrześcijański portal Deon, żeby wyjść z depresji, trzeba uwolnić się i puścić kamień, który ciągnie nas na dno. Bądźmy odważni i zacznijmy działać!

Leki 

Gdy już nic nam nie pomaga, możemy sięgnąć po leki uspokajające i wyciszające. W aptekach spotkamy się zarówno z lekami ziołowymi, które można kupić bez recepty, jak również z lekami specjalistycznymi, wydawanymi po okazaniu recepty.

Podsumowanie

Podane powyżej rozwiązania nie są pełną listą możliwości, z których możemy skorzystać, aby poprawić sobie humor. Każdy z nas najlepiej zna siebie i wie, co może sprawić, że poczuje się lepiej. Warto zaufać też sobie i swojej intuicji.

Źródła:
  1. Rusek, Anna. “Wielowymiarowość humoru.” Innowacje Psychologiczne. Studenckie Czasopismo Naukowe 1 (2012).
  2. Karłyk-Ćwik, Anna. “Humor w pracy pedagoga resocjalizacyjnego.” Dyskursy Pedagogiki Specjalnej (2015): 60.