Jak radzić sobie ze stresem? Sposoby na stres w pracy i nie tylko

Jak radzić sobie ze stresem? Sposoby na stres w pracy i nie tylko

Czujesz się ostatnio jakoś nieswojo i masz wrażenie, że twoje życie ostatnio zmieniło się w jeden wielki bałagan? Odpowiedzią na wszystkie problemy może być stres spowodowany natłokiem emocji, obowiązków, lub złą atmosferą w domu. Ale chwila, co to jest stres? Jak wpływa na nasz organizm? Jak pokonać stres? Czy istnieją sposoby jak radzić sobie ze stresem? Zostań z nami, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne ważne pytania związane ze stresem w pracy i w życiu codziennym.


Spis treści:

Co to jest stres i jak wpływa na ludzki organizm

Stres jest naturalną reakcją organizmu na każdą zmianę, która wymaga od nas dostosowania się lub odpowiedzi. Ciało reaguje na niespodziewane zmiany reakcjami fizycznymi, umysłowymi i emocjonalnymi. Stres jest normalną częścią życia. Nawet pozytywne zmiany w życiu, takie jak awans, kredyt hipoteczny lub narodziny dziecka powodują stres. Autonomiczny układ nerwowy organizmu ma wbudowaną reakcję na stres, która powoduje zmiany fizjologiczne, pozwalające organizmowi zwalczać stresujące sytuacje. Ta reakcja na stres, jest aktywowana w przypadku zagrożenia. Jednak ta odpowiedź może stać się chronicznie aktywowana podczas długich okresów stresu. Przedłużona aktywacja reakcji stresowej powoduje zużycie ciała-zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.

Jak stres wpływa na zdrowie? Pewnie wiele osób zastanawia się jak poradzić sobie ze stresem. Jednak zanim do tego przejdziemy, to musimy wyjaśnić czym dokładnie jest stres. Definicja, to po prostu reakcja organizmu na zachodzące wydarzenia. Ludzkie ciało jest zaprojektowane, aby doświadczać stresu i reagować na nie. Stres może być pozytywny, utrzymujący nas w gotowości, zmotywowanych i gotowych do uniknięcia niebezpieczeństwa. Stres staje się negatywny, w momencie, kiedy jest go za dużo. Najczęściej w momencie, gdy stoimy przed ciągłymi wyzwaniami i bez ulgi pracujemy nad różnymi zadaniami. W rezultacie pojawia się przepracowanie, a napięcie związane ze stresem rośnie.

Stres w pracy i w życiu codziennym

Przedłużony okres życia w stresie może mieć bardzo szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Będzie prowadził do problemów zarówno w życiu zawodowym, jak i w domu i prywatnych relacjach. Mając za sobą kilka dni w ciągłym stresie, często przychodzi taki moment, że ciężko stać z łóżka. Wtedy najchętniej byśmy zapadli się pod ziemie albo chcielibyśmy żeby nagle wszystko od nas odeszło. Jakie są stres objawy? Zapoznaj się z nimi, by wiedzieć, czy ten problem dotyczy ciebie, lub kogoś z twoich bliskich. Po przeczytaniu, będziesz doskonale wiedział jak sobie radzić ze stresem.

 • Bóle głowy.
 • Zwiększenie, lub utrata apetytu.
 • Problemy ze snem.
 • Zmęczenie, wyczerpaniem, brak energii do pracy.
 • Ból brzucha, biegunka.

Badania sugerują, że stres może również powodować lub nasilać pewne objawy, lub choroby, jeśli nie wiesz jak walczyć ze stresem. Stres jest związany z 6 głównymi przyczynami śmierci: chorobami serca, rakiem, chorobami płuc, wypadkami, marskością wątroby i samobójstwem. Stres staje się także szkodliwy, gdy ludzie angażują się w kompulsywne używanie substancji lub zachowań, aby rozładować stres. Te substancje lub zachowania obejmują żywność, alkohol, tytoń, narkotyki, hazard, seks, zakupy i Internet. Zamiast łagodzenia stresu i przywracania ciała do stanu rozluźnienia, te substancje i kompulsywne zachowania mają tendencję do utrzymywania ciała w stanie stresu i powodują więcej problemów. Osoba w trudnej sytuacji często zostaje uwięziona w błędnym kole.

Jak radzić sobie ze stresem? Sposoby na stres

Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ, jak wyżej wspomnieliśmy, najczęściej stosowane metody tylko pogarszają sytuację. Co zatem możesz zrobić?

 • Zachowaj pozytywne nastawienie.
 • Naucz się i ćwicz techniki relaksacyjne; spróbuj medytacji, jogi lub tai-chi.
 • Ćwicz regularnie. Twoje ciało może lepiej walczyć ze stresem, gdy jest sprawne fizyczne
 • Jedz zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki.
 • Naucz się efektywniej zarządzać czasem.

Leki i tabletki na stres i nerwy

Innym rozwiązaniem, które może pomóc z w walce z chronicznym stresem, są leki i tabletki antystresowe. W tej kwestii trzeba być jednak bardzo uważnym. Wiele z nich może mieć bardzo silne działanie i prowadzić do uzależnienia. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także zioła na stres jak np. melisa oraz różaniec górski. Zanim wybierzesz jednak tabletki na stres i nerwy, warto zacząć od wprowadzenia zdrowych nawyków do życia. W kwestii suplementów, z naszej strony możemy polecić Neuromood. Jego największą zaletą poza naturalnym składem i rzeczywistym działaniem, jest przede wszystkim łatwość w dostępie. Najlepiej zakupić go przez internet, co nie powinno być żadnym problemem biorąc pod uwagę ilość czasu jaką codziennie spędzamy online. Tabletki na stres będą zdecydowanie optymalnym rozwiązaniem.

Pomóc w walce ze stresem może także hydroksyzyna. Największym problemem jest jednak jej dostępność, która ograniczona jest tylko do wizyty u specjalisty i recepta. To bardzo silnie działający lek, dlatego – nawet jeśli zdobędziemy go w inny sposób – jego stosowanie, powinno być skonsultowane z lekarzem.

Podsumowanie

Stres w pracy, w domu, czy w jakimkolwiek innym miejscu może być bardzo szkodliwy. Jeżeli jednak uważnie przecztałeś cały artykuł, to wiesz, jak poradzić sobie ze stresem. Pamiętaj, że sposoby na stres są różne i każdy musi znaleźć pasujące mu rozwiązanie.

Źródła:
 1. Bartkowiak, Grażyna. Człowiek w pracy: od stresu do sukcesu w organizacji. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2009.
 2. Łuczak, Anna, and Dorota Żołnierczyk-Zreda. “Praca a stres.” Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka (2002): 2-5.
 3. Ogińska-Bulik, Nina, and Martyna Kaflik-Pieróg. “Stres w pracy, poczucie własnej skuteczności a zespół wypalenia zawodowego u strażaków.” (2003).