Jak szybko zasnąć – sposoby na bezsenność i problemy ze snem

jak szybko zasnąć, aby się nie męczyć

Bezsenność jest zaburzeniem prawidłowego rytmu snu, co wiąże się bezpośrednio z brakiem wypoczęcia, rozdrażnieniem i zaburzoną koncentracją. Brak snu staje się niestety chorobą cywilizacyjną, dotykającą osoby w różnym wieku. Przyczyn bezsenności może być wiele, jakość snu jest często odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Zobacz nasze sposoby na problemy ze snem i poznaj sprawdzone metody jak szybko zasnąć!


Spis treści:

Przyczyny i rodzaje bezsenności

Istnieją różne rodzaje zaburzeń snu. Najczęściej spotykaną jest bezsenność krótkotrwała. Jest ona spowodowana głównie stresem, niepokojem i konfliktami, czyli czynnikami, które bezpośrednio wpływają na komfort psychiczny. Charakteryzuje się tym, że nie trwa dłużej niż cztery tygodnie. Innym typem jest bezsenność przewlekła. Trwa ona znacznie dłużej, a jej podłożem są zazwyczaj inne choroby, których to schorzenie jest jednym z objawów. Jej konsekwencją bardzo często jest depresja czy zaburzenia lękowe. Można wyróżnić również zaburzenia snu przygodne. Spowodowane są głównie czynnikami zewnętrznymi, takimi jak temperatura, natężenie światła czy hałas i nie są przewlekłe.

Jak szybko zasnąć? Sposoby na problemy ze snem i bezsenność

Bezsenność jest dolegliwością bardzo uporczywą, odbijającą się bezpośrednio na zdrowiu, dlatego ważne jest, aby wiedzieć co jest dobre na sen. Na szczęście na przestrzeni setek lat stworzono i wymyślono wiele sposobów na to jak szybko zasnąć, gdy mamy z tym problem. Na jakość snu wpływa ogrom czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Warto więc na początek przeanalizować swe dzienne przyzwyczajenia. Często kłopoty ze snem pojawiają się u osób, które prowadzą nieregularny styl życia. Po pracy wybierają siedzenie przed laptopem czy telewizorem, zamiast aktywności fizycznej czy wyjścia na spacer.

  • Poprawa jakości dnia, może być odpowiedzią na pytanie – co robić żeby zasnąć? Regularne ćwiczenia oraz przebywanie na świeżym powietrzu, chociaż kilkadziesiąt minut dziennie, to czynności, które są niezbędne, aby cieszyć się nienagannym snem. Ważne jest również, aby zachować odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy ostatnim posiłkiem, a położeniem się do łóżka.
  • Często osoby zastanawiające się co zrobić aby zasnąć, zaczynają cieszyć się głębokim i prawidłowym snem, kiedy pozbędą się ze swojego otoczenia wszelkich przedmiotów elektronicznych. Odłożenie telefonu i wyłączenie telewizora, który jedynie zaburza proces zasypiania, jest dobrym sposobem na to jak zasnąć szybko.
  • Najczęściej przyczyną problemów z zaśnięciem jest stres i niepokój, ważne jest więc wyciszenie i spokój ducha. To co pomaga zasnąć w takim przypadku, to medytacja. Pomaga ona w osiągnięciu spokoju wewnętrznego, należy jednak pamiętać, że regularność w tym przypadku odgrywa istotną rolę.
  • Kiedy nie ma się innego pomysłu na to co zrobić żeby zasnąć, można spróbować sposobu, który jest skuteczny dla wielu osób, mianowicie, włączenie na czas snu nagrań imitujących dźwięki natury, szum fal czy świergot ptaków. Ma to działanie uspokajające i wyciszające.


Leki na bezsenność i leczenie farmakologiczne

Niestety zaburzenia snu są przypadłością, której nie da się czasem pomóc wyłącznie przez odpowiednie rytuały czy zmianę nawyków. Jeśli klasyczne sposoby na zaśnięcie się nie sprawdzają, niezbędna będzie wizyta u lekarza specjalisty, oraz wykonanie odpowiednich badań, które pomogą rozpocząć leczenie bezsenności, które będzie niezbędne jeśli jest ono przewlekłe. Na rynku dostępne są różne leki na problemy z zasypianiem, wybór jest bardzo duży, ale należy pamiętać, aby wybrać takie, które będą odpowiednie dla naszego organizmu.

Wielu lekarzy zaleca stosowanie w takim przypadku preparatów naturalnych, na bazie ziół, które są bezpieczne dla zdrowia. Najczęściej zalecanym środkiem farmakologicznym w tym rodzaju jest Neuromood, który charakteryzuje się tym, że jest bezpieczny dla osób przyjmujących go nawet w przypadku, kiedy problemy ze snem są przewlekłe. Innymi lekami, które są często przepisywane przez specjalistów, są te zawierające w swym składzie benzodiazepiny. Ich zaletą jest szybkość działania oraz funkcja uspokajająca. Należy jednak pamiętać, że przyjmować można je wyłącznie po zaleceniu lekarza i ściśle z zaleceniami. Te leki na bezsenność mają wiele skutków ubocznych oraz mogą prowadzić do uzależnienia, dlatego też dostępne są wyłącznie na receptę. Na własną rękę można spróbować tabletek nasennych bez recepty, które opisaliśmy tutaj.

Podsumowując – zaburzenia i brak snu nie mogą być lekceważone!

Problemy ze snem są powszechne, ale na szczęście istnieją różnego rodzaju sposoby na bezsenność. Należy pamiętać, że kiedy się pojawiają, należy z nimi walczyć ponieważ mogą być objawem innej choroby, która wymaga leczenia. Żeby zadbać o komfort snu, najważniejszy jest spokój wewnętrzny i brak stresu. Nawet najlepsze sposoby na sen nie pomogą jeśli wygrają z nimi piętrzące się zmartwienia. Należy pamiętać, że zaburzenia snu należy zwalczać, aby cieszyć się spokojnym i szczęśliwym życiem.

Źródła:
  1. Nowicki, Z., Grabowski, K., Cubała, W. J., Nowicka-Sauer, K., Zdrojewski, T., Rutkowski, M., & Bandosz, P. (2016). Rozpowszechnienie subiektywnej bezsenności w populacji polskiej. Psychiatr Pol, 50(1), 165-173.
  2. Wichniak, Adam, Aleksandra Wierzbicka, and Wojciech Jernajczyk. “Zasady rozpoznawania i leczenia bezsenności.” Psychiatria w Praktyce Klinicznej 1.1 (2008): 30-39.