Problemy z koncentracją a stres, zobacz jak poprawić koncentrację

problemy z koncentracja

Pojęcie “koncentracji” ma wiele definicji, lecz najprościej mówiąc jest to skupienie uwagi, czyli świadomości na jakimś przedmiocie, wydarzeniu lub sytuacji. Następuje ona pod wpływem świadomego działania człowieka, które sprawia, że przestaje on zwracać uwagę tak dokładnie na inne otaczające go bodźce. Zobacz jak rozwiązać swoje problemy z koncentracją i czym można się wspomóc, aby ta była jak najlepsza!


Spis treści:

Problemy z koncentracją i inne zaburzenia

Często jednak się zdarza, że trudno skupić uwagę na jednym przedmiocie, a za to wyjątkowo łatwo o rozproszenie, bo człowiek ucieka myślami i buja w obłokach. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby taki brak koncentracji pojawiał się sporadycznie, jednak codzienne zaburzenia koncentracji mogą być kłopotliwe, gdyż utrudniają codzienne czynności. Warto wtedy znaleźć rozwiązanie, aby w pełni móc skupić się na czynnościach dnia codziennego i uniknąć kłopotów w pracy. Problem z koncentracją odejdzie wtedy w zapomnienie.

Jak poprawić koncentrację? Kilka sprawdzonych sposobów

Na szczęście poprawa koncentracji nie jest niczym nieosiągalnym. Na początku trzeba się zastanowić, kiedy jest się bardziej skupionym i aktywnym. Niektórzy budzą się dopiero wieczorem i wtedy są najbardziej produktywni, co oznacza, że wtedy ich koncentracja jest na najwyższym poziomie. Jeśli jednak koncentracja myśli jest potrzebna we wcześniejszych godzinach, można zastosować wyjątkowo proste sposoby na koncentrację, które nieświadomie większość osób stosuje. Według naukowców dobrą metodą jest słuchanie ulubionej muzyki, która pomaga w skupieniu się i dodatkowo zwalcza stres utrudniający koncentrację. Wynika z tego, że chwila relaksu może znacznie pomóc, więc często doradza się podczas przerwy w pracy zrelaksować się chwilą w Internecie lub przy czymś, co sprawi, że umysł będzie miał możliwość odpocząć.

Ćwiczenia na koncentrację i poprawę skupienia

Nie tylko chwila relaksu pomaga w skupieniu się na nowo. Odpowiedni trening koncentracji może wiele zdziałać. Dobrą metodą są łamigłówki, które zmuszają umysł do intensywnego i szerszego myślenia. Takie ćwiczenie koncentracji jest jednym z najbardziej efektywnych, podobnie jak rebusy, krzyżówki i wykreślanki. Innym sposobem jest dostarczenie organizmowi odrobiny ruchu, który poprawi krążenie i pracę mózgu. Może to być kilka przysiadów lub krótki spacer na świeżym powietrzu. Umysł będzie miał okazję zregenerować się i przygotować na dalszą pracę. Jak widać, ćwiczenia na koncentrację łatwo wprowadzić do życia.

Tabletki, suplementy i leki na koncentracje 

Jeśli powyższe metody nie pomagają, a problemy z zapamiętywaniem są uciążliwe lub stres przed egzaminem nie pozwala skupić się na nauce, można szukać rozwiązania gdzie indziej. Wyjściem z sytuacji są witaminy na koncentrację:

  • szczególnie te z grupy B, które odgrywają istotną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych,
  • ważna jest też witamina PP, która odpowiada za procesy zapamiętywania.

Bardziej naturalnym rozwiązaniem są zioła na koncentrację, a szczególnie miłorząb japoński, który gwarantuje lepsze ukrwienie mózgu, co poprawia pamięć bez względu na wiek. Dodatkowo w postaci herbaty działa relaksująco, co pozwala uwolnić się od stresu.

Tabletki na koncentracje w postaci suplementów

Gdy powyższe sposoby są zbyt słabe, należy się zastanowić, czy dobrą opcją nie będą leki na koncentrację. Niekwestionowanym liderem jest Neuromood, który bazując na naturalnych składnikach, dostarcza naszemu organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Dzięki temu koncentracja wzrasta, pamięć staje się coraz lepsza, co dodatkowo wpływa pozytywnie na nastrój. Pomaga w sytuacjach stresowych, co przyczynia się do szybszego zrelaksowania. Tabletki na koncentrację są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez osoby, które mają problemy z koncentracją.

Podsumowując – brak koncentracji można pokonać!

Wiedząc, jak radzić sobie z problemami z koncentracją, pozostaje tylko wprowadzić te metody w życie i zapomnieć o problemach ze skupieniem.

Źródła:
  1. Celińska-Löwenhoff, Magdalena, and Jacek Musiał. “Zaburzenia psychiczne w chorobach autoimmunologicznych–problemy diagnostyczno-terapeutyczne.” Psychiatria Polska 46.6 (2012): 1029-1042.
  2. Skibska, Joanna. “Dziecko z nadpobudliwością psychoruchową i deficytem uwagi-najważniejsze problemy oraz sposoby postępowania.” (2013).