Uczucie niepokoju w brzuchu – co je powoduje?

Uczucie niepokoju w brzuchu – co je powoduje?

Każdy z nas, w swoim życiu, nie raz doświadczył uczucia niepokoju i lęku. Jest to zjawisko całkowicie normalne, pod warunkiem, że nie utrzymuje się ono zbyt długo. Człowiek ma prawo odczuwać lęk i niepokój w określonych sytuacjach życiowy. Niestety jednak, utrwalone odczucie niepokoju może być podłożem poważnych problemów natury psychicznej. Dlatego też, nie powinno się bagatelizować tego objawu, a w miarę możliwości, jak najszybciej udać się na konsultację psychiatryczną. Poznanie przyczyny niepokoju, może stać się kluczowe w pozbyciu się go.


Spis treści:

Z uczuciem niepokoju zazwyczaj związany jest codzienny, rzadko zauważany dyskomfrot

Niepokój jest to uczucie dyskomfortu, bardzo często porównywalne do lęku czy strachu. Każdy człowiek, ma swój własny sposób na opisanie tego odczucia. Każdy też w inny, szczególny dla siebie sposób, może go przeżywać. Jest to stan, który odczuwa się gdzieś w środku, pacjenci zazwyczaj pokazują ręką, miejsce na swoim ciele skąd on pochodzi. Najczęściej jest to klatka piersiowa lub jama brzuszna, choć bywa i tak, że nie ma on konkretnego miejsca.

Wewnętrzny niepokój wywołany jest głównie przez stres

Każdego dnia napotykamy w swoim życiu takie sytuacje, które mogą wywołać w nas dyskomfort. Przykładem może tutaj być: egzamin, pierwszy dzień w pracy, oświadczyny czy chociażby trudna rozmowa z kimś. Warto jednak pamiętać o tym, że samo uczucie niepokoju nie wywołuje żadnych, dodatkowych objawów fizjologicznych. Sam niepokój wywołany stresem, choć nie jest przyjemnym doświadczeniem dla nas, to jednak nie stanowi większego zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia.

Uczucie niepokoju w klatce piersiowej a długotrwały stres

Problem, natomiast, pojawia się w sytuacji, kiedy niepokój utrzymuje się przez długi okres czasu. Zaś sami zauważyliśmy u siebie inne dodatkowe objawy takie jak np: kołatanie serca i uczucie niepokoju, przyśpieszone bicie serca, wzmożoną potliwość, częste oddawanie moczu, suchość w jamie ustnej, pojawianie się czerwonych plam na twarzy i szyi, drżenia mięśni, zawroty i bóle głowy. Taki stan, może wiązać się z występowaniem nerwicy, która objawiać się może przez narastający niepokój w klatce piersiowej. Osoby, które go wtedy odczuwają mają zazwyczaj wrażenie, że zaraz stanie się coś niedobrego, czują dziwny ścisk, jakby w tle organizmu i zupełnie nie potrafią nic z tym zrobić.

Uczucie niepokoju w brzuchu przy innych ludziach

Niepokój związany z przebywaniem wokół innych ludzi. Próby ucieczki i izolacji, zamknięcie się w sobie, unikanie kontaktów ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną. A także ambiwalentne odczucia czy próby manipulacji innymi, mogą być podłożem występujących zaburzeń osobowości.

Połączenie niepokoju i uogólnionego lęku, z przymusem powtarzania wykonywanych ciągle tych samych czynności, np. bardzo częste mycie dłoni, świadczyć może o zaburzeniach lękowych lub zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Natomiast przeżywanie wewnętrznego niepokoju z wyraźnymi objawami obniżonego nastroju, utratą energii, zmniejszeniem apetytu, trudnościami z koncentracją, zaburzeniami snu oraz z uczuciem apatii i anhedonii, może świadczyć o zaburzeniach afektywnych.

Pamiętaj! Długotrwałego uczucia niepokoju nie wolno lekceważyć!

Nie zawsze przeżywanie niepokoju musi się wiązać z tak poważnymi problemami, jednak warto udać się do psychiatry lub psychologa, by móc porozmawiać na ten temat, i spróbować odkryć powód, przez który towarzyszy nam uczucie niepokoju. Czasami wystarczy sama rozmowa, aby pozbyć się tego natrętnego odczucia, a w sytuacjach bardziej skomplikowanych może okazać się pomocna psychoterapia bądź farmakoterapia.

Źródła:
  1. Mihalca, Andreea, and Władysława Pilecka. “Struktura czynnikowa oraz walidacja polskiej wersji Szpitalnej Skali Lęku i Depresji HADS dla młodzieży.” Psychiatria Polska 49.5 (2015).
  2. Głowacka, Maria Danuta, and Joanna Zdanowska. Zdrowie publiczne w Polsce. Wolters Kluwer, 2013.