Zaniki pamięci i problemy z pamięcią związane ze stresem

W dzisiejszych czasach cechujących się wszechobecnym chaosem, pędem i wewnętrzną dezorganizacją, wielu z nas dotyka problem z pamięcią. Słaba pamięć bardzo często jest wynikiem przeżywanego przez nas na co dzień stresu. Niestety ten coraz częściej występuje w naszym życiu zbyt często i w nadmiarze. Żyjemy szybko, tu i teraz, natychmiast. Wciąż dążymy do doskonałości, do lepszych wyników, do optymalnych sukcesów. Niestety owa pogoń nierzadko idzie w parze ze skutkami ubocznymi, a jednym z tych właśnie skutków może być stres prowadzący z czasem do problemów takich jak: zaburzenia pamięci czy zaniki pamięci.


Spis treści:

Co na zaniki pamięci warto rozważyć?

Zastanówmy się zatem, jakimi sposobami możemy sobie pomóc, gdy dotknie nas omawiany tutaj problem dotyczący pogorszenia naszego zapamiętywania. Otóż istnieje zarówno wiele technik związanych z tym jak ćwiczyć pamięć i jak poprawić koncentrację, jak i specjalnych wyrobów wspierających nasze procesy pamięciowe. Zaliczamy do nich:

  • zioła na pamięć,
  • suplementy na pamięć,
  • witaminy na pamięć,
  • tabletki na pamięć.

Jak poprawić pamięć? Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Jak polepszyć pamięć stosując trening pamięci? Najpopularniejsze i powszechnie uważane za skuteczne ćwiczenia pamięci oraz koncentracji to te, podczas których przez moment osoba skupia swoją uwagę na danej rzeczy (często jest to narysowana figura geometryczna albo po prostu obrazek), a następnie na pustej kartce próbuje narysować widok, któremu się przyglądał. W tym ćwiczeniu ważne są wszystkie szczegóły, nawet te najmniejsze. W tej technice z wykorzystaniem obrazu można również zastosować wypisanie wszystkich elementów, o których pamiętamy, że się tam znajdowały. Poza tym podczas wypisywania dobrze jest poopowiadać na głos, jak dokładnie to widzieliśmy. Na przykład wypisując słowo “flakon“, możemy dodać:

– stał na dużym brązowym stole, we flakonie były czerwone kwiaty, flakon był koloru kremowego, obok flakonu znajdował się…


Zaniki i zaburzenia pamięci a trening uwagi

Kolejną efektywną strategią może okazać się wyszukiwanie wzrokiem sensownych wyrazów w rozsypance przeróżnych liter. To ćwiczenie stawia przed jego wykonawcą zadanie bardzo intensywnego skupienia uwagi. Poprawia to pamięć i pozytywnie wpływa na ogólne funkcjonowanie i pracę naszego mózgu. Warto także wspomnieć tutaj o modnym ostatnio treningu uważności. Kilka jego elementów jak najbardziej może nam pomóc w walce z pogarszaniem się pamięci. Na początek można włączyć muzykę relaksacyjną odpowiadającą naszym preferencjom, położyć się w odosobnionym pomieszczeniu i spróbować sobie przypomnieć cały dzisiejszy dzień i odpowiedzieć na pytanie, co dzisiaj robiłem – godzina po godzinie.

Tak więc wymienione wyżej trzy przykłady prostych technik na trening pamięci mogą stanowić duże wsparcie w walce z tym problemem, zwłaszcza gdy wiąże się on ze stresem. Poniżej natomiast opisane zostaną leki na poprawę pamięci.

Tabletki na pamięć, zioła, leki i inne preparaty

Poprawa pamięci przeważnie wymaga zastosowania odpowiednich środków ziołowych, medycznych, farmakologicznych. Z myślą o tym, jak poprawić pamięć pogarszającą się w związku z dużą ilością stresu, w pierwszej kolejności najczęściej sięgamy po zioła. Do ziół stosowanych na poprawę pamięci należą:

  • miłorząb japoński,
  • żeń-szeń,
  • kozieradka pospolita,
  • różeniec górski.

Niestety same zioła często okazują się niewystarczające. Wtedy dla naszego dobra konieczne jest sięgnięcie po leki na pamięć. Leków tego typu w aptekach jest naprawdę sporo. Ich skuteczność jest różnie oceniania przez ekspertów. Wielu z nich rekomenduje te produkty, w których występuje lecytyna. Lecytyna na pamięć wpływa bardzo stymulująco, stąd te opinie. Warte poświęcenia uwagi są tabletki Neuromood. Skuteczne, bezpiecznie, nieinwazyjne. Tabletki Neuromood mają prosty i dobry skład, przez co zyskują na wiarygodności wśród zadowolonych klientów.

Podsumowanie

Podsumowując, powyższy tekst jest skoncentrowaną dawką porad i propozycji, jak skutecznie walczyć z zaburzeniami czy zanikami pamięci. Odnosi się on szczególnie do tych osób, u których kłopoty te występują jako skutek nadmiernego stresu i napięć w życiu codziennym.

Źródła:
  1. Niedźwieńska, Agnieszka. Poznawcze mechanizmy zniekształceń w pamięci zdarzeń. Wydawnictwo UJ, 2004.
  2. Kalaga, Wojciech. “Pamięć, interpretacja, tożsamość.” Teksty Drugie 1-2 (2012): 59-73.