Zioła na uspokojenie – naturalne środki na stres i bezsenność

zioła na uspokojenie i herbatki

Niemal każda osoba narażona jest na stresujące sytuacje, które mogą doprowadzić do problemów ze snem, nerwowości, wybuchów złości czy stanu napięcia nerwowego (i to zarówno przejściowego, jak i przewlekłego). Praca, problemy finansowe bądź rodzinne czy niespodziewane i często nieszczęśliwe zdarzenia – to tylko niektóre z całego szeregu przyczyn wywołujących nieprzyjemne odczucia. W takich sytuacjach większość osób poszukuje coś na uspokojenie, co zadziała szybko i przede wszystkim skutecznie. Jednym ze sposobów są ziołowe leki na uspokojenie, które mogą występować pod postacią tabletek, syropów, kropel, olejków eterycznych czy zwykłych herbatek do zaparzania. Leki ziołowe na uspokojenie posiadają dwie podstawowe zalety – skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. I zapewne dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Zatem jakie zioła na uspokojenie są warte polecenia? Oto kilka propozycji.


Spis treści:

Zioła na uspokojenie w postaci herbatek

Susze i zioła uspokajające w postaci herbatek cieszą się zasłużoną popularnością – są nie tylko skuteczne i bezpieczne, ale także powszechnie dostępne i łatwe do przyrządzenia. Dostępne na rynku zioła uspokajające można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • mocne zioła na depresję: szafran, dziurawiec, męczennica, szałwia, bazylia
  • zioła na nerwice: melisa, waleriana (znana też pod nazwą kozłek lekarski), rumianek, mięta, chmiel. lipa, głóg, serdecznik
  • zioła na sen: wszystkie powyższe

Wszystkie wymienione wyżej zioła i rośliny wykazują bardzo podobne działanie. Wyciszają, uspokajają, odprężają, łagodzą stany napięcia nerwowego oraz pomagają w walce z bezsennością. Szczególnie polecane są dwa – melisa na uspokojenie wykazuje najbardziej  wszechstronne działanie. Natomiast rumianek na uspokojenie może być podawany nawet dzieciom (i to tym najmłodszym). Można je spożywać samodzielnie lub w określonych połączeniach. Ta druga opcja – czyli herbata na uspokojenie złożona z kilku gatunków roślin – charakteryzuje się zwielokrotnionym działaniem. Jednak warto tu pamiętać o jednym – aby zioła na uspokojenie były skuteczne, to należy je spożywać regularnie i przez dłuższy okres czasu.

Syrop na uspokojenie a zioła na sen

Popularnym sposobem na opanowanie skołatanych nerwów jest syrop na uspokojenie, którego skład w głównej mierze bazuje na ziołach o działaniu uspokajającym i nasennym. W aptekach i sklepach zielarskich dostępnych jest bardzo wiele produktów tego typu. Do tych najbardziej popularnych można zaliczyć: Sedomix, Mellised, Passispasmin lub Valused.

Krople na uspokojenie – waleriana, melisa, kozłek lekarski

Popularnym i łatwo dostępnym środkiem pomagającym w wyciszeniu i łagodnej bezsenności są krople na uspokojenie, których głównym składnikiem są wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego, lawendy, chmielu i korzenia arcydzięgla. Dwa najpopularniejsze preparaty to:

  • nervosol
  • krople walerianowe

Decydując się na stosowanie tych preparatów należy pamiętać o jednym – krople powinny być dawkowane według zaleceń umieszczonych na ulotce.

Tabletki na uspokojenie – melisa w tabletkach, rumianek czy coś innego?

Zdecydowanie najpopularniejszym środkiem wspomagającym walkę z napięciem nerwowym i bezsennością są tabletki. Zarówno w postaci leków bez recepty, jak i suplementów diety. W aptece i sklepach zielarskich można zakupić następujące preparaty:

  • Positivum
  • Kalms
  • melisa w tabletkach
  • Destresan Max
  • Neospasmina
  • Forstres
  • Nervomix Forte
  • Valerin Max
  • kozłek lekarski – tabletki z ekstraktów
  • Valdix

Działania wyżej wymienionych tabletek można wspomóc preparatami z magnesem (na przykład Magnez Stres) oraz środkami uzupełniającymi niedobory witamin i składników mineralnych (najlepsze witaminy na uspokojenie to przede wszystkim B6 i B12). Dodatkowo można sięgnąć po polecany i rekomendowany przez wielu użytkowników preparat Neuromood. Tabletki te charakteryzują się naturalnym składem, skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. Do głównych zalet preparatu można zaliczyć szybkość działania, zbilansowany skład oraz dobroczynny wpływ na cały organizm.

Olejki eteryczne bardzo efektywnie wspomogą nasze nerwy!

Działanie preparatów ziołowych warto wzmocnić naturalną aromaterapią. W tym celu przydadzą się olejki eteryczne na uspokojenie – między innymi lawendowy, jałowcowy, majerankowy, jaśminowy, różany czy walerianowy. Wśród mniej popularnych – ale równie skutecznych – można wymienić olejek ylang ylang lub ten pozyskiwany z bergamotki. Połączenie preparatów ziołowych z odprężającym i relaksującym zapachem przynosi doskonałe rezultaty.

Podsumowanie

Preparaty ziołowe na uspokojenie to skuteczny i łatwo dostępny produkt. Mogą być bardzo skuteczne i pomocne – ale tylko wtedy, gdy będzie się je stosować zgodnie z przeznaczeniem i z zachowaniem zdrowego rozsądku. Stosowane rozsądnie świetnie sprawdzą się w walce z nadmierną nerwowością czy bezsennością. Natomiast osoby cierpiące na choroby przewlekłe bądź zażywające leki powinny zachować szczególną ostrożność. Równie ważne jest stosowanie preparatów przebadanych, bezpiecznych i rekomendowanych. Takim środkiem jest Neuromood, który cieszy dużym zaufaniem i jest polecany przez użytkowników. Warto sięgnąć po niego w chwilach napięcia nerwowego i obniżce nastroju.

Źródła:
  1. Sperkowska, Beata, and Grzegorz Bazylak. “Zawartość szczawianów w preparatach ziołowych o działaniu uspokajającym, odstresowującym i wspomagającym leczenie skutków stresu.” Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 43.3 (2010): 240-248.
  2. Kamiński, Krzysztof. “Ziołowe terapie ojca Klimuszki Herbal treatments based on the recipes of Father Klimuszko.”