Leki uspokajające dla dzieci – jakie i kiedy stosować?

Jeśli Twoje dziecko jest niespokojne, ma kłopoty z zasypianiem, zauważasz u niego nadpobudliwość lub nawet nerwicę, możesz sięgnąć po specjalne preparaty uspokajające. Ich stosowanie jest uzasadnione, kiedy dziecko nie jest w stanie bez lęku i stresu podejść do codziennych czynności. Rozpoznać ten stan możemy stosunkowo prosto – dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, rozgniewane, zalęknione. Dodatkowo nie możemy do niego dotrzeć, ani tym bardziej wpłynąć swoim rodzicielskim autorytetem. W artykule prezentujemy leki uspokajające dla dzieci oraz różne formy preparatów ziołowych, które na pewno przydadzą się i dadzą ukojenie naszym pociechom.


Spis treści:

Leki uspokajające dla dzieci – przegląd

Leki uspokajające dla dzieci bez recepty w większości powinny być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach i najlepiej pod kontrolą pediatry. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że bezpieczne leki dla najmłodszych są to preparaty na bazie ziół. Leki na uspokojenie dla dzieci to temat szeroki, bo należą do tej grupy zarówno zioła, jak i lekarstwa na receptę. Poniżej przegląd najczęściej branych pod uwagę środków.

Tabletki uspokajające dla dzieci

Tabletki na uspokojenie dla dzieci zwykle są oparte na składnikach pochodzenia naturalnego: melisie, lawendzie, dziurawcu, rumianku, kozłku lekarskim czy lipie. Zwykle są to leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty – mimo to warto zapytać lekarza o zalecenia w stosowaniu, zwłaszcza jeśli mają być podawane przez dłuższy czas. Tabletki uspokajające dla dzieci powinny być przede wszystkim oparte na naturalnym składzie. Na jakie warto zwrócić aktualnie uwagę?

  1. Neuromood – Jednym z najchętniej wybieranych propozycji rynkowych jest preparat Neuromood. To produkt oparty na naturalnym, ziołowym składzie, który zebrał sporo pozytywnych opinii wśród klientów. Zawiera m.in. kwasy omega-3 oraz witaminę B6, dzięki czemu nie tylko wpływa na uspokojenie organizmu, ale też dostarcza dodatkowych cennych substancji. Jest to nasz zdecydowany faworyt w kategorii preparatów na uspokojenie dla dzieci
    Naturalne i bezpieczne tabletki uspokajające Neuromood
  2. Hydroxyzinum VP – Innym przykładem tabletek dla dzieci jest Hydroxyzinum VP. To lek o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym i przeciwhistaminowym, w którym substancją czynną jest hydroksyzyna. Po zażyciu tabletki działanie uspokajające następuje po 30–45 minutach. Poza tym pozwala on unormować sen. Jednak jest preparatem o największej inwazyjności ze wszystkich z tych wymienionych.
  3. Forstres – Przykładem tabletek uspokajających jest także preparat Forstres, zawierający kompozycje ekstraktów roślinnych. Dzięki nim organizm potrafi poradzić sobie ze stresem, a działanie układu nerwowego jest wspomagane. Działa na organizm relaksująco i odprężająco.

Syrop na uspokojenie dla dzieci

Bardzo wygodne do podawania dzieciom są leki w postaci syropów. Syrop na wyciszenie dla dzieci to jeden z najczęściej stosowanych preparatów. Aby wybrać syrop dla dzieci na uspokojenie, zerknij na poniższe propozycje.

  1. Syrop Melisal dla dzieciMelisal dla dzieci – Jednym z syropów na uspokojenie jest Melisal dla dzieci. W przypadku dzieci poniżej 12. roku życia lek musi być stosowany po konsultacji z pediatrą. Z czego się składa ten syrop uspokajający dla dzieci bez recepty? Został stworzony z naturalnych składników: wyciągu z liścia melisy, kwiatostanu głogu oraz z korzenia arcydzięgla.
  2. Neospasmina dla dzieci – Neospasmina to z kolei syrop uspokajający dla dzieci bez recepty, który sprawdzi się przy problemach z zasypianiem, ale też podczas stanów napięcia czy nerwowości. Ten syrop na sen dla dzieci pozwoli przespać im noc spokojnie, a rano wstać wypoczętym i w pełni sił.
  3. Tulleo dla dzieci – Tulleo to syrop na uspokojenie dla dzieci, który cechuje się bardzo dobrym składem. Zawiera m.in.: koncentrat z czarnej porzeczki, wyciąg z kwiatostanu lipy, wyciąg z ziela melisy, wyciąg z koszyczków rumianku, wyciąg z kwiatów róży stulistnej.

Co ma wspólnego hydroksyzyna dla dzieci z syropami?

W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć czym jest hydroksyzyna. Hydroksyzyna to związek chemiczny, który znajduje się w wielu syropach na uspokojenie. Jej działanie polega na zahamowaniu aktywności ośrodków w warstwie podkorowej. Odpowiada ona za zmniejszenie stanu napięcia wewnętrznego i lękowego. Wykorzystuje się ją m.in. w lekach służących łagodzeniu napięcia i bezsenności – szczególnie u dzieci ze względu na jej dużą wchłanialność. Jest to niestety substancja bardzo nadużywana przez rodziców. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Działa ona naprawdę szybko – jednak stopniowe jej zażywanie nawet u dorosłego może prowadzić do uzależnienia organizmu.

Jednym z preparatów zawierających wspomnianą wyżej hydroksyzynę jest syrop Hydroxyzinum Hasco dostępny bez recepty.

Krople uspokajające dla dzieci

Wszelkiego rodzaju krople uspokajające dla dzieci są pomocne choćby w przypadku problemów z zasypianiem, jednak trzeba pamiętać, aby nie stosować ich nadmiernie i bez potrzeby. Kilka przykładowych preparatów to:

  1. Krople na uspokojenie dla dzieci podawane doustnieDoustne krople na uspokojenie Hasco – lek wskazany przy stanach zwiększonego napięcia nerwowego, podczas występowania uczucia niepokoju, lęku, podniecenia oraz przy trudnościach w zasypianiu.
  2. Krople walerianowe firmy HascoKrople walerianowe Hasco – mają one łagodne działanie uspokajające, do stosowania w stanach napięcia, stresu i przy trudnościach z zasypianiem.
  3. Krople doustne HaloperidolKrople doustne Haloperidol – w przypadku dzieci stosuje się je przy zaburzeniach zachowania, szczególnie przy czachowanhia agresywnych i nadmiernej ruchliwości, także przy występowaniu zespołu Gillesa de la Tourette’a oraz przy schizofrenia dziecięca.

Melisa dla dzieci – czyli popularne ziółka naszych mam

Zamiast leków można stosować rozwiązania w postaci ziół. Melisa dla dzieci wykazuje działanie uspokajające i może być podawana już od 4. miesiąca życia.

Skąd tak pozytywne właściwości? Otóż melisa zawiera olejki eteryczne, dzięki czemu jest bardzo mało przeciwwskazań do jej picia. Działa rozkurczowo i antybakteryjnie, jest polecana jako środek przeciwko kolkom u niemowlaków – dzięki niej dziecko się wycisza i uspokaja.

Melisa dla dzieci powinna być podawana w postaci herbatki. Saszetki dostępne są w aptekach oraz sklepach zielarskich. Lepiej wybierać te produkty, które na opakowaniu zawierają opis przygotowania, datę ważności oraz producenta i przyrządzać je w małych porcjach. Warto pamiętać, że herbatka uspokajająca dla dzieci nie musi być dosładzana. Z kolei melisa typu instant nie powinna być brana pod uwagę (zawiera spore ilości cukru). Meliski dla dzieci są też dostępne w postaci tabletek do nabycia w aptece. To połączenie substancji aktywnych pochodzenia naturalnego, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Jednak sama melisa nie działa zbyt szybko i nie pomoże dziecku uporać się z nawet drobną nerwicą czy nadpobudliwością.

Podsumowanie

Leki uspokajające dla dzieci nadpobudliwych pozwalają je wyciszyć i zasnąć spokojnie. Mimo że wiele jest dostępnych bez recepty, warto skonsultować ich podawanie z lekarzem. Możliwości jest wiele – tabletki uspokajające dla dzieci czy syropy na bazie ziół pomogą się wyciszyć i spokojnie zasnąć.

Źródła:
  1. Pisarska, Agnieszka, and Krzysztof Ostaszewski. “Stosowanie wybranych leków przez 15-letnich uczniów szkół warszawskich.” Alkoholizm i Narkomania 19.1 (2006): 53-70.
  2. Dobrogowski, Jan, et al. “Zasady kojarzenia leków w terapii bólu.” Palliative Medicine in Practice 1.1 (2007): 6-15.