Menopauza – objawy i tabletki na menopauzę, które pomogą

objawy menopauzy

Menopauza inaczej nazwana jest klimakterium lub przekwitaniem. Jest to etap w życiu każdej dojrzałej kobiety, kiedy przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Z czym to się wiąże? Jajniki w tym czasie przestają stopniowo produkować żeńskie hormony oraz następują zaburzenia miesiączkowania, aż do całkowitego ich zaprzestania. Ten okres wiąże się z wieloma dolegliwościami, które potrafią wpłynąć negatywnie na samopoczucie. Jakie są objawy menopauzy? Jak zminimalizować przykre dolegliwości? Czy i jaki jest najlepszy lek na menopauzę? To wszystko i jeszcze więcej w naszym artykule!


Spis treści:

Objawy menopauzy i charakterystyka

Objawy podczas klimakterium mogą pojawiać się zarówno ze strony psychicznej, jak i fizycznej. Pojawienie się konkretnych objawów zazwyczaj związane jest z uwarunkowaniem genetycznym. Zazwyczaj ten stan rozpoczyna się w wieku 45 lat i trwa aż do 10 lat. Najczęstszym objawem są nocne poty i uderzenia gorąca. Jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ wiąże się z zaczerwieniem skóry w widocznych miejscach na przykład na twarzy i szyi. Nieregularne miesiączki również świadczą o tym, że zbliża się klimakterium.

Kolejnym objawem jest spadek libido oraz problemy z suchością pochwy. Kobiety w trakcie menopauzy bardzo często skarżą się na wahania nastroju. Większość objawów jest spowodowana spadkiem poziomu estrogenów. Odbija się to również na wyglądzie kobiety, włosy stają się rzadsze, paznokcie bardziej kruche oraz dużo łatwiej jest przybrać na wadze. Nierzadko te zmiany związane są z uczuciem niepokoju, lęku czy depresją. Kobiety w trakcie menopauzy bardzo często miewają bóle głowy oraz mrowienie kończyn. Choć tych objawów jest sporo, naturalnie nie zawsze występują wszystkie na raz.

Menopauza – tabletki, dieta czy inne preparaty? Co będzie pomocne?

W ostatnich lata coraz popularniejsze są produkty kosmetyczne, które łagodzą suchość pochwy oraz zawierają minimalne dawki hormonów. Zioła na menopauzę stają się coraz bardziej powszechne. Są one zazwyczaj bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie powodują efektów ubocznych.

 • Jednym z chętnie stosowanych ziół jest pluskwica groniasta, która zawiera naturalne fitoestrogeny.
 • Innym popularnym ziołem jest odmiana arcydzięgla, który nazywa się dang gui. Pochodzi on z tradycyjnej medycyny chińskiej.
 • Również kozłek lekarski ma lekkie działanie uspokajające i nasenne.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku ziół bardzo ważne jest systematyczne ich przyjmowanie przez długi okres, nawet kilku miesięcy, aby zauważyć pierwsze efekty. Inny preparaty na menopauzę to produkty żywnościowe zawierające fitoestrogeny. Równoważą one spadający poziom estrogenów, ponieważ mają do nich podobną budowę. Gdzie je znajdziemy? Na przykład w:

 • nasionach zbóż,
 • kiełkach fasoli,
 • ziarnach soi.

Warto więc uzupełnić swoją dietę o te produkty. Dużą role, aby minimalizować przykre objawy w okresie menopauzy odgrywa unormowany zdrowy tryb życia. Wlicza się do niego zróżnicowana dieta oraz regularne ćwiczenia. Jest to niezbędne, aby utrzymać odpowiednią masę ciała i lepsze samopoczucie. Wsparcie rodziny i innych bliskich osób również przynosi wspaniałe efekty. Jeżeli mamy problemy z bezsennością możemy stosować uspokajające herbaty na przykład z melisy lub szałwii. Popularne suplementy na menopauzę często zawierają naturalne składniki oraz wapń i witaminę D, które mogą wpływać na poprawę samopoczucia kobiety. Aby wybrać najlepsze suplementy i tabletki na menopauzę ranking i opinie klientek mogą być niezastąpione.

Najlepsze tabletki na menopauzę

Chociaż naturalne sposoby na przykre dolegliwości są bardzo popularne i okazują się pomocne, często jednak warto jest rozważyć zastosowanie innych sprawdzonych metod. Skuteczne leki na menopauzę to również te dostępne w aptece. Są one szczególnie pożądane, jeśli chcemy mieć szybkie i widoczne efekty wraz z lepszym samopoczuciem.

 • Jednym z nich jest Gabapentin, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. Jest on przepisywany na bóle neuropatyczne i niestety dostępny tylko na receptę.
 • Innym lekiem na receptę jest Imigran w formie czopków. Również wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i jest przepisywany na ostre napady migrenowe.
 • Kolejnym preparatem na receptę jest Memotropil, który usprawnia metabolizm komórek nerwowych.

Aby wybrać odpowiednie dla nas leki na menopauzę ranking najpopularniejszych środków dostępny w internecie może służyć nam pomocą. Istnieją również tabletki na menopauzę bez recepty. Jednym z chętnie wybieranych preparatów jest Neuromood. To co trzeba wyszczególnić to fakt, że zawiera w składzie kwas GABA oraz wyciąg z ziela melisy. Na czym polega jego działanie? Jest bardzo pomocny w stanach depresyjnych, które mogą pojawiać się w okresie menopauzy. Poprawia nastrój i jasność umysłu oraz działa uspokajająco. Gdy dokucza nam menopauza leki bez recepty mogą okazać się szybką i łatwą ulgą na przykre dolegliwości.

Podsumowanie

Jest wiele różnych sposobów, które mogą pomóc złagodzić przykre dolegliwości w okresie menopauzy. Trzeba jednak pamiętać, że klimakterium to nie choroba, to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Jeśli regularnie zażywamy sprawdzone i dobrane do naszego organizmu zioła i tabletki menopauza może nie być, aż tak uciążliwa.

Źródła:
 1. Mędraca, Marek. “Andropauza i menopauza dwie strony tego samego problemu.” Przegląd menopauzalny 4 (2002): 54-58.
 2. Pachocka, Lucyna Małgorzata. “Analiza porównawcza stylu życia otyłych kobiet przed menopauzą iw okresie perimenopauzy.” Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 61.4 (2010).